Kamieniarstwo to jedna z najstarszych gałęzi rzemieślniczych.

Kamieniarstwo to jedna z najstarszych gałęzi rzemieślniczych. Wiemy o tym, ponieważ wszelkiego rodzaju rzeczy , które zostały wykute w kamieniu są niezwykle porządne i potrafią przeżyć nie tylko i wyłącznie osobę, która je wykonała, ale również całą epokę, jak również cywilizację czy kulturę. Kamień to zresztą nie tylko idealne tworzywo artystyczne. Był możliwe, że jednym z pierwszych narzędzi, jakie wyszły spod ręki człowieka – krzemień i wykonane z niego przedmioty do użytku codziennego są odnajdywane na bardzo wielu stanowiskach archeologicznych.

 

Jako materiał stosowany w budownictwie posiada dużo atutów. Przez bardzo długi czas razem z cegłą był podstawowym materiałem budulcowym konstrukcji murowanych, bardzo dobrze chroniąc przed dużymi zmianami temperatur na zewnątrz. Wyparty w późniejszym czasie poprzez konstrukcje z betonu na dzień obecny służy nieustannie jako materiał do stawiania ogrodzeń i materiał zdobniczy. Mimo postępujących modyfikacji w sztuce budowlanej oraz dominacji materiałów sztucznych, zakłady związane z kamieniarstwem nadal nie narzekają na brak zamówień. Przedmioty z kamienia są bowiem cały czas chętnie zamawiane oraz cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem. Są one elementem wielu prac, począwszy od elementów wykończenia naszego domu, przez elementy w ogrodzie aż po wykonywanie pomników na grób. W bardzo wielu przypadkach zdarza się tak, że koncepcja mieszkania ma w sobie montaż kamiennych detali. Mowa tu przede wszystkim o podłodze, lecz mogą to być także okładziny, parapety czy wsporniki.

 

Kamieniarze wykonują wówczas pomiarów i wykonują pracę. Zazwyczaj dany element jest realizowany w pracowni, jednak występują takie sytuacje, kiedy z powodu utrudnionego transportu realizuje się całą pracę na miejscu. Kolejnym elementem kamieniarskiego rzemiosła jest robienie wszelkiego typu ozdób oraz przedmiotów mających walory estetyczne. To wymaga, inaczej niż w produkcji budowlanej, zdolności i wykształcenia artystycznego. Sztuka kamieniarska stanowi ważny typ sztuki użytkowej, którą można podziwiać we wnętrzach budynków i w wszelkich ogrodach. Pomniki nagrobne wytwarzane są przez zakłady kamieniarskie na bardzo dużą skalę i z zastosowaniem zazwyczaj paru, w niewielkim stopniu odmiennych, podstawowych wzorów.

 

Ten rodzaj funkcjonowania jest chyba częstokroć przez nas spotykany oraz jest największym odsetkiem wszelkich zleceń, których podejmują się kamieniarze. Popyt na ich usługi z pewnością będzie z każdym kolejnym rokiem coraz większe, patrząc na trendy demograficzne oraz rosnącą stale liczbę zgonów. W dodatku nawet w przypadku coraz popularniejszego zwyczaju kremacji zwłok, nadal istnieje związane z tym duże zapotrzebowanie na kamienne urny i tablice nagrobne. Jest dużo materiałów, z których można zrobić tradycyjny cmentarny pomnik. Jeszcze jakiś czas temu temu najpopularniejsze były nagrobki odlewane z pokruszonego kamienia a także cementu. Aktualnie dominującym materiałem budowlanym jest na pewno granit, który to cieszy się ostatnio stałą popularnością. Jest tańszy od marmuru oraz dużo łatwiej dostępny, równocześnie po wypolerowaniu jest niezwykle miły dla oka.

Autor: granit Mława

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *