Biopeptydy są bardzo ważnym przedmiotem badań.

Peptydy , które wpływają na działanie komórek – znane pod nazwą biopeptydy – są istotnym przedmiotem badań w proteomice. Biopeptydy mają wpływ na metabolizm lub sposób trawienia pokarmu przez nasz organizm, a inne peptydy posiadają właściwości, które są bardzo potrzebne w różnych kosmetykach. Udział peptydów w dziedzinie medycyny i żywności, cały czas wzrasta i na pewno będzie rosnąć, kiedy badacze będą rozszerzać odkrycia, w jaki sposób najlepiej je izolować, badać oraz wytwarzać, a potem udostępniać do sprzedaży w sklepie peptydy.

 

Pomimo swoich małych rozmiarów – a częstokroć właśnie z ich powodu – peptydy są coraz ważniejszymi jednostkami biologicznymi zdolnymi do zmniejszenia stanu zapalnego, leczenia chorób, zabijania drobnoustrojów, zwiększania wartości odżywczych produktów spożywczych i odwracania procesu starzenia. Dzięki braku zorganizowanej struktury oraz swoim małym rozmiarom, tanie peptydy mają możliwość przechodzenia przez przestrzenie, w których nie mogą zmieścić się białka o większych rozmiarach – mogą przenikać przez ludzką skórę, ściany jelit, a niekiedy mogą przenikać nawet przez otaczające błony komórki. Potrafią prędko znaleźć się w krwioobiegu, aby dotrzeć tam, gdzie są akurat potrzebne.

 

Poza tym peptydy o krótkich łańcuchach mogą być tańsze oraz prostsze jeśli chodzi o produkcję w porównaniu z większymi białkami o skomplikowanej budowie. Dla producentów leków, kosmetyków, inżynierów żywności to jedyna z najatrakcyjniejszych właściwości, która będzie mieć finansowy ślad w działaniu spółek z napisem „sklep peptydy”.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *