W przypadku pszenicy najlepiej spisują się te z rodziny oleistych i strączkowych.

Pszenica jest jednym z najbardziej znanych zbóż i tylko w Europie uprawa tego gatunku wynosi aż 47%. Potrzebuje najwyższej jakości ziemi. Bardzo duże posiada także wybór odpowiedniego przedplonu, a zatem rośliny, która wyrasta na polu przed zasianiem na nim tzw rośliny następczej. W sytuacji pszenicy dobrze sprawdzają się te z rodziny oleistych a także strączkowych. Materiał siewny trzeba wcześniej znakomicie przygotować, między innymi zabezpieczyć przed możliwą łamliwością w późniejszym czasie.

W jaki sposób rozsiewać nasiona? Kluczowa zasada opowiada, żeby plony nie zostały w późniejszym czasie zbyt gęsto rozmieszczone. Nasiona pszenicy będące w ziemi za siebie „walczą” o dostateczną ilość wody a także pozostałe składniki odżywcze (co jest utrudnione na przykład w podczas suszy). Ponadto za ciasne rozłożenie materiału siewnego sprzyja pojawianiu się wielu chorób a ponadto ogranicza równomierny dostęp światła do zasianego zboża. Jeżeli termin wysiewu z jakichś powodów się trochę opóźnił, ilość nasion musimy trochę powiększyć (około 10-20% więcej niż wskazuje standard wysiewu w standardowym terminie). Siew pszenicy powinien odbywać się na głębokości od dwóch do czterech cm. Odległość pomiędzy rzędami musi zaś wynosić od ośmiu do piętnastu cm.

Pszenica jest niewątpliwie rośliną wymagającą i pomimo to uprawa tego gatunki nie wlicza się do skomplikowanych, to w ostatnich latach ma na nią wpływ wiele czynników, a przede wszystkim: szybkie i gwałtowne zmiany warunków atmosferycznych i wielkie wahania temperatur, których dawniej nie doświadczaliśmy w aż tak bardzo dużym stopniu

Czytaj więcej: jakie odmiany pszenżyta ozimego nadają się na słabe gleby

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *