NFZ opisuje zasady wyposażenia w sprzęt niezbędny do stomii.

Stomia to pojęcie z dziedziny medycyny nierzadko nazywane również sztucznym odbytem. Jest to połączenie światła naszego przewodu pokarmowego z naszą skórą. Refundacja stomii Jest tworzona w bardzo konkretnym celu. Jej zadanie polega na dostarczeniu substancji odżywczych do światła przewodu pokarmowego. Jest także wykorzystywana w roli innej drogi dla oprowadzania kału. Stomia refundacja jest podzielona na parę rodzajów.

 

Kolostomia dofinansowanie nfz to najczęściej wybierany wariant. To rodzaj stomii na jelicie grubym. Stosowanana jest po usunięciu pacjentowi fragmentu jelita grubego. Pozostała część j. grubego pacjenta wyprowadzana jest na powierzchnię brzucha, następnie przyszywana jest do skóry pacjenta. Tak właśnie tworzy się tzn. „odbyt brzuszny”, czyli inaczej mówiąc stomia. Kolostomia wykonywana jest w konkretnych sytuacjach. W wielu przypadkach zabieg ten przeprowadzany jest w sytuacji występowania nowotworów j. grubego, czy także niebezpiecznych urazów jamy brzusznej. Niedrożność jelit też jest czasami przyczyną kolostomii. Kolejnym rodzajem stomii jest urostomia i jak jej nazwa nam podpowiada to rodzaj stomii w obrębie ukł. moczowego.

 

Umożliwia ona swobodny odpływ moczu w poważnych stanach chorobowych. Urostomia stosowana jest głównie w przypadku odkrycia nowotworów ukł. moczowego, które uniemożliwiają oddawanie moczu w naturalny sposób. W tym przypadku, oddawany mocz trafia do worki urostomijne , które mają kraniki do opróżniania. Refundacja urostomia podlega ograniczeniom. Narodowy Funduszu Zdrowia na własnej oficjalnej witrynie internetowej precyzuje zasady zaopatrzenia w specjalny sprzęt niezbędny do stomii.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *