Wkłady żeliwne wytwarzane są z odlewów żeliwnych.

Bardzo bardzo istotnym elementem każdego kominka są niewątpliwie kominkowe wkłady. Kominek oprócz funkcji ozdobnych pełni także funkcje grzewcze. Zatem prawie każdy wkład do kominka powinien być wytrzymały na długie działanie bardzo wysokiej temperatury ( w tym również na jej zmiany) a oprócz tego nie ulegać korozji.

 

Prócz tego powinien tak gromadzić ciepło, by mógł oddawać je jeszcze przez jakiś czas po ugaszeniu płomienia w palenisku. wkłady kominkowe Hajduk możemy podzielić na wkłady kominkowe żeliwne lub stalowe wkłady żeliwne. Wkłady żeliwne wytwarzane są z odlewów żeliwnych, czyli ich dno, ściany, plecy i czopuch robione są z tego materiału. Jeżeli ścianki kominka są odlewane, to wtedy nie ma spawów oraz połączeń. Poprzez to są bardzo szczelne. Jednakże w sytuacji żeliwnych płyt, po upływie określonego czasu będą mogły się niestety poluzować. Z żeliwa można uformować różne formy. Tak zatem takie wkłady tworzone z tego typu tworzywa mają częstokroć ozdobną formę. Do wnętrz o innowacyjnym wystroju z pewnością lepiej będą pasowały wkłady stalowe.

 

Rynek oferuje więcej rodzajów wkładów ze stali , szczególnie tych z płaszczem wodnym. Stalowe wkłady nie podtrzymują energii cieplnej tak wyśmienicie jak te wykonane z żeliwa, lecz ich komory spalania są wyłożone specjalnymi płytami z wermikulitu i szamotu. Są to produkty o pojemności cieplnej istotnie wyższej niż żeliwo. Dostępne są jeszcze wkłady kominkowe gazowe. Kominki gazowe Zasilane są gazem ziemnym albo LPG – ze specjalnego zbiornika lub z butli. Trzeba wiedzieć, że do kominków na gaz ziemny a także płynny musimy koniecznie doprowadzić instalację gazową.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *